تماس تلفنی با بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران
انتخاب زبان :
انتخاب زبان :

آشنایی با فرآیند بیهوشی ایمن در حیوانات خانگی

بروز رسانی 28, آبان 1402
فهرست مطالب
بروز رسانی 28, آبان 1402
پخش ویدیو

آشنایی با فرآیند بیهوشی ایمن در حیوانات خانگی

در بعضی مواقع حیوانات به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنند. یکی از نگرانی‌هایی که در زمان جراحی پیش می‌آید، نحوه بیهوش کردن حیوانات است. ایمن‌ترین روش بیهوشی کدام است؟ انتخاب روش بیهوشی مناسب با  شرایط حیوان، با توجه به چه فاکتورهایی انجام می‌شود؟ در این مقاله از اهمیت روش بیهوشی در حیوانات با شما صحبت می‌کنیم. علاوه‌بر موضوع مهم فرآیند بیهوشی ایمن، نکاتی نیز در رابطه با جراحی حیوانات و مراقبت‌های بعد از آن، برایتان قرار داده‌ایم. اگر سگ یا گربه شما نیاز به عمل جراحی و بیهوشی دارد، با خواندن این مقاله برای انجام عمل جراحی حیوان خانگی خود آماده شوید.

دلیل بیهوش کردن حیوانات چیست؟

در پروسه بیهوشی سمی وارد بدن حیوان می‌شود تا حیوان را به خواب مصنوعی ببرد. دلایل بیهوش کردن حیوانات نیز بسیار متنوع است. یکی از دلایل بیهوش کردن پت، زمانی‌ است که حیوان خانگی ما برای بهبود سلامتی خود به عمل جراحی نیاز دارد. در این شرایط لازم است بیمار با روش مناسبی بیهوش شود. از آنجایی که پروسه جراحی دردناک است بیهوشی باعث می‌شود حیوان دردی احساس نکند. علاوه بر دردناک بودن جراحی، برای جلوگیری از حرکات حیوان ناچار به بیهوش کردن آنها هستیم تا دامپزشک بتواند با تمرکز لازم کار خود را انجام دهد.

بهترین روش بیهوشی برای عمل جراحی

خیلی از افراد نگران بیهوش شدن حیوان خانگی خود هستند. به همین خاطر از دامپزشکان در رابطه با نحوه بیهوش کردن حیوانات خود سوالات زیادی دارند. به خاطر نداشتن اطلاعات کافی، خیلی از افراد تمایل دارند حیوان‌شان تنها از راه استنشاق ماده بیهوش‌کننده برای عمل جراحی آماده شود. صرف نظر از اینکه سگ یا گربه به چه دلیلی لازم است بیهوش شود، صاحبان‌شان تنها یک روش بیهوشی را از دامپزشک خود درخواست می‌کنند.

اینکه چه نوع دارویی و با چه امکانات و روشی به صلاح بیمار شما است، شاید تنها روی کاغذ به نظر مطلوب بوده و می‌تواند برای سلامتی حیوان ایمن‌تر باشد. به یاد داشته باشیم که نحوه بیهوشی تنها به تشخیص دامپزشک و تیم بیهوشی بستگی پیدا می‌کند. با توجه به شرایط بیمار و نوع جراحی، روش بیهوشی نیز متفاوت است.

نکات مهم در فرآیند بیهوشی ایمن حیوانات خانگی

نوع چینش و ترکیبات دارویی که یک متخصص بیهوشی انجام می‌دهد، باعث می‌شود بیمار فرآیند بیهوشی مدت‌دار و ایمنی را تجربه کند. فراموش نکینم متخصص بیهوشی تیم مجربی دارد؛ چراکه فرآیند بیهوش کردن حیوان برای عمل جراحی با یک فرد امری سخت می‌شود. زمانی‌که سگ یا گربه شما برای عمل جراحی آماده می‌شود، لازم است داروهایی قبل از وارد شدن به اتاق عمل به آنها تزریق شود. این داروها را دامپزشک با توجه به شرایط حیوان و نوع بیماری او تجویز می‌کند. انجام این اقدامات حیوان خانگی را برای رفتن به اتقاق عمل آماده می‌کند، در ادامه کار نیز با توجه به شرایط فیزیکی پت، مناسب‌‌ترین روش بیهوشی برای آنها انتخاب می‌شود.

اهمیت امکانات بیمارستان در جراحی‌ حیوانات

علاوه‌بر تجربه و تخصص تیم پزشکی، عوامل دیگری نیز بر موفقیت عمل جراحی حیوانات موثر است. امکانات بیمارستان از جمله نکات مهمی است که در عمل جراحی حیوان خانگی خود باید در نظر داشته باشیم. امکاناتی که در اختیار تیم بیهوشی قرار داده می‌شود تاثیر زیادی بر ایمن‌ بودن فرآیند بیهوشی باقی می‌گذارد. بنابراین علاوه‌بر تحقیق در مورد تخصص و تجربه یک دامپزشک، اطلاعاتی نیز در رابطه با  امکانات بیمارستان کسب کنید.

برای انجام عمل جراحی حیوان خانگی خود، بیمارستانی را انتخاب کنید که محدودیتی در ارائه امکانات نداشته باشد. بدون داشتن ابزار و امکانات لازم، انجام یک کار خوب و کامل امکان‌پذیر نیست. محدودیت‌های تیم پزشکی قطعا می‌تواند روی میزان موفقیت عمل جراحی تاثیر داشته باشد. در این دنیایی که هر روزه شاهد پیشرفت‌های زیادی در علم و فناوری هستیم، بهره‌مندی از آخرین امکانات و تجهیزات باعث می‌شود اطمینان‌ خاطر بیشتری از انجام عمل‌های جراحی داشته باشیم. برای کاهش ریسک خطرات ناشی از عمل جراحی و بیهوشی، بررسی شرایط بیمارستان را هرگز فراموش نکنید.

به‌هوش آمدن حیوان خانگی

در رابطه با بیهوشی حیوانات به نکته مهم دیگری باید توجه داشته باشیم. در طول بیهوشی تنها به‌ خواب‌ بردن حیوانات بیمار مهم نیست، بلکه باید به فکر به‌هوش آمدن و ترخیص آنها از کلینیک یا بیمارستان  باشیم. این نکته از آن جهت مهم است که در طی جراحی،  فرآیند دردناکی روی حیوان انجام شده است. در نتیجه باید بدانیم با چه میزان دردی حیوان خانگی قرار است بیدار شود. بنابراین دامپزشکان به مرحله بعد از بیهوشی نیز اهمیت فراوانی می‌دهند.

ماده بیهوشی و نحوه بیهوش کردن بیمار باید به گونه‌ای باشد که آنها بعد از بیدار شدن، درد کمتری را احساس کنند. هر اندازه حیوان بیمار ما، درد کمتری را تجربه کند، ترمیم زخم نیز بهتر و سریع‌تر انجام می‌شود. حیوانات درد خود را به صورت ناله‌های بعد از جراحی بروز می‌دهند. پس از انجام جراحی و به‌هوش آمدن، هر اندازه درد پت بیشتر باشد، کنترل رفتار آنها هم سخت‌تر می‌شود. در این شرایط ممکن است بی‌قراری‌های آنها مشکلاتی برایشان ایجاد کند.

استرس خود را کنترل کنید

اگر به هر دلیلی حیوان شما تحت عمل جراحی قرار گرفته است، لازم است همراهان بیمار، استرس خود را کنترل کنند. در این حالت ممکن است استرس شما به دامپزشک نیز منتقل شود. برای انجام اقدامات پزشکی قطعا دامپزشکان نیاز به تمرکز دارند. رفتارهای هیجانی و خارج از کنترل شما ممکن است باعث بر هم زدن تمرکز دامپزشک و اعضای تیم پزشکی شود. قطعا دامپزشکی که انتخاب کرده‌اید در زمینه کاری خود تخصص کافی دارد و به خوبی می‌تواند وظیفه‌اش را انجام دهد.

زمانی‌که حیوان شما به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کند، لازم است اطلاعات کاملی در رابطه با  میزان تخصص دامپزشک و امکانات پزشکی که در اختیار دارد به دست بیاورید. با انتخاب آگاهانه، قطعا استرس از شما دور می‌شود و با خیالی آسوده می‌توانید حیوان خانگی خود را برای جراحی آماده کنید.

سخن‌پایانی

در این مقاله دانستیم که روش بیهوشی با توجه به مواردی چون نوع بیماری حیوان، سن و جنس آنها متفاوت است. در نتیجه دامپزشکان هرگز از یک روش بیهوشی استفاده نمی‌‌کنند. اگر بنا به هر دلیلی سگ یا گربه ما به عمل جراحی نیاز پیدا کرد، در گام اول لازم است با انجام تحقیقات کافی، دامپزشک متخصص و باتجربه‌ای انتخاب کنیم.توجه به امکانات بیمارستان نیز برای موفقیت عمل جراحی اهمیت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *