تماس تلفنی با بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران
انتخاب زبان :
انتخاب زبان :

بخش فیزیوتراپی بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران

(Central Veterinary Hospital)

فیزیوتراپی در حیوانات مانند انسانها دارای فواید بی شماری است که از جمله ی آن میتوان به ریکاوری سریعتر عوارض جراحی، صدمات، آسیب های ورزشی و اختالالت ناشی از سن اشاره کرد. ما در بخش فیزیوتراپی بیمارستان به بیمارانی که با مشکالت ستون مهره و نخاع، آرتریت، استخوانی، عضالنی، تاندونی و لیگامنتی مواجه اند کمک میکنیم تا هرچه سریعتر به شرایط عادی بازگردند و دردشان کاهش یابد. در بسیاری از شرایط دلبند شما ممکن است به رغم داشتن درد،از بروز آن خودداری نماید.این مورد به خصوص در شرایطی که حیوان از یک درد مزمن رنج میبرد بیشتر دیده میشود. در این شر ایط فیزیوتراپیست های بیمارستان با شناسایی درد، به شما در مدیریت آن کمک خواهند کرد. شما با مشاهده ی علائمی چون :پرهیز از بازی و تمرین ورزشی، افزایش بی دلیل ترس، پارس کردن یا خشونت، لرزش عضلانی، لیسیدن بیش از حد و غیرطبیعی یک عضو،خوابیدن بیش از حد دلبندتان می بایست به وجود درد شک کنید و با دامپزشکتان مشورت کنید.

بخش فیزیوتراپی بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران

بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران

دکتر امیر مسعود نیکنام

متخصص فیزیوتراپی

همکاران ما در بخش فیزیوتراپی اصولا از 2 روش برای بازتوانی بیماران استفاده می کنند:

  1. انجام تمرینات بدنی
  2. استفاده از ابزارهای کمک درمانی

در روش اول،دکتر فیزیوتراپ با توجه به نوع عارضه، تمریناتی را طراحی و انجام می دهد تا دامنه ی حرکت ی مفاصل بیمار افزایش یافته و بتواند بهتر فعالیت نماید. همچین ممکن است تمریناتی را برای منزل به شما آموزش دهد تا روند بهبودی تسریع گردد.
در روش دوم برای کاهش درد ، افزایش حجم و تون عضله از دستگاه هایی نظیر لیزر، اولتراسوند ، تحریک الکتریکی ، تنس ، تردمیل داخل آب استفاده میگردد.
همچنین ما تنها مرکزی هستیم که با استفاده از اخذ نوار عصب و عضله و تفسیر آن میتوانیم به میزان ، محل و شدت آسیب اعصاب محیطی پی ببریم و پیشرفت اقدامات فیزیوتراپی را ارزیابی نمائیم.

سوالات متداول

به تشخیص دامپزشک در اختلالات ارتوپدیک از جمله مشکلات ستون مهره، مشکلات مفاصل، مشکلات بافت نرم، پیش یا پس از انجام جراحی ها و همچنین اختلالات نورولوژیک نظیر اختلالات یا صدمات نخاعی و آسیب اعصاب محیطی می توان از فیزیوتراپی کمک گرفت.
با اینکه رایج ترین کاندیدان دریافت فیزیوتراپی سگ ها و گربه ها هستند اما از این روش می توان برای بسیاری از حیوانات دیگر هم بهره برد.
بسته به نوع عارضه و پاسخ به درمان می توان ارزیابی دقیق تری از تعداد جلسات مورد نیاز به دست آورد.
بله. معمولا نیاز است جهت حاصل شدن بهترین نتیجه از فیزیوتراپی برخی اقدامات در منزل انجام یا ادامه داده شوند. این موارد را دکتر فیزیوتراپ به شما آموزش میدهند.
بله. یکی از اهداف انجام فیزیوتراپی کاستن از درد است.
معمولا پس از اینکه پت شما به حداکثر بازیابی توان خود برسد و یا زمانی که پیشرفت بهبودی متوقف گردد، فیزیوتراپی ادامه نمی یابد.
دکتر فیزیوتراپ پیش و پس از انجام فیزیوتراپی کلیه وسایل مشترک را به طور کامل ضدعفونی نموده و مانع انتقال بیماری بین حیوانات میگردد.