تماس تلفنی با بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران
انتخاب زبان :
انتخاب زبان :

چگونه پرنده خود را برای حمام کردن آماده کنیم؟

بروز رسانی 24, آبان 1402
فهرست مطالب
بروز رسانی 24, آبان 1402
پخش ویدیو
دکتر قابلی
مختصص بخش پرندگان بیمارستان دامپزشکی مرکزی

چگونه پرنده خود را برای حمام‌کردن آماده کنیم؟

یکی از وظایف مهم ما در قبال نگهداری از حیوانات مربوط به تمیزی و نظافت آنها می‌شود. پرندگان هم به حمام‌کردن احتیاج دارند و انجام این کار برای سلامتی آنها ضروری است. ممکن است برخی از پرندگان تمایلی به حمام‌کردن نداشته باشند؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که برنامه هفتگی حمام پرندگان را تغییر دهیم. در این مقاله در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد و نکاتی را بیان می‌کنیم که دانستن آنها باعث می‌شود دردسر کمتری برای استحمام پرندگان داشته باشید.

  

نکات مهم در حمام پرندگان
نکات مهم در حمام پرندگان

نکات مهم در حمام پرندگان

حمام‌کردن برای پرندگان بسیار مهم است و به آن‌ها کمک می‌کند تا با تمیزشدن پرهایشان احساس راحتی و سبکی پیدا کنند. برای حمام‌کردن پرندگان لازم است به نکات مختلفی توجه داشته باشید. در ادامه به نکات مهمی اشاره می‌کنیم که بهتر است برای استحمام پرنده این موارد را رعایت کنید:

ظرف آب: برای حمام‌کردن پرندگان باید یک ظرف یا وسیله در اختیار آن‌ها قرار دهید. می‌توانید ظروف خاصی که برای حمام پرنده طراحی شده‌اند را خریداری کنید یا از ظروف خانگی موجود در منزل استفاده کنید. دقت کنید ظرف حمام آب کافی داشته باشد و پرنده بتواند به‌راحتی در آن حمام کند. همچنین به خاطر داشته باشید ظرفی که برای استحمام پرنده در نظر گرفته‌اید متناسب با پرنده باشد. ظرف حمام باید محکم باشد و در جای مناسبی قرار گرفته باشد؛ به این دلیل که هنگام استفاده پرنده از ظرف، نباید نگران واژگون شدن آن باشید.

تنوع در انتخاب مکان: برای حمام‌کردن پرنده را در مکان‌های مختلف قرار دهید تا متوجه شوید کدام مکان برای آنها جذاب‌تر است. برخی از پرندگان ممکن است بیشتر دوست داشته باشند زیر آب روان حمام کنند، در حالی که برخی دیگر از پرندگان تمایلی به انجام این روش شستشو ندارند.

تنظیم دما: دمای آب برای پرنده بسیار مهم است. دقت کنید آب نه گرم و نه خیلی سرد باشد.

تمیز بودن آب: آبی که برای حمام‌کردن پرنده استفاده می‌کنید تمیز باشد.

تشویق و تمرین: برخی از پرندگان ممکن است در ابتدا علاقه‌ای به حمام‌کردن نداشته باشند. در این صورت، می‌توانید با ایجاد محیطی جذاب و استفاده از تشویق‌ها مانند قراردادن میوه‌ها یا لوازم بازی در نزدیکی آب، آن‌ها را ترغیب به حمام‌کردن کنید. فراموش نکنیم با کمی حوصله و صرف زمان، بیشتر پرندگان به حمام‌کردن عادت می‌کنند و حتی حمام  می‌تواند جزو تفریحات آنها ‌شود.

راه‌های ترغیب پرندگان به حمام‌کردن

برای ترغیب پرنده به حمام‌کردن می‌توانید از برنامه‌های تشویقی یا اقداماتی که می‌دانید پرنده شما به آن علاقه‌مند است استفاده کنید. برای مثال می‌توانید قطرات آب روی پرنده بپاشید تا او را به حمام‌کردن تشویق کنید. همچنین می‌توانید میوه‌های موردعلاقه پرنده را در نزدیکی ظرف حمام قرار دهید تا با خوردن آن‌ها برای حمام‌کردن نیز آماده شود.

اگر پرنده‌تان علاقه‌ای به حمام کردن ندارد، می‌توانید آرام‌آرام ظرف حمام را پر از آب کنید و پرنده را در نزدیکی آن قرار دهید.  این روش ممکن است شروعی خوب برای ترغیب حیوانات به حمام کردن باشد.

بهترین زمان استحمام پرنده

بهترین زمان استحمام پرنده

بهترین زمان استحمام پرنده

یکی از نکات بسیار مهمی که هنگام استحمام پرندگان باید رعایت کنیم انتخاب ساعت آن است. بهتر است گرم‌ترین ساعت روز را برای حمام‌کردن پرنده در نظر بگیریم؛ چراکه تا قبل از شب و کاهش دمای هوا پرهای پرنده باید خشک شده باشد. برای خشک‌کردن بدن آنها می‌توان از سشوار و حوله نیز استفاده کرد. در صورت احساس سرما، سلامتی پرندگان به خطر می‌افتد و ممکن است کاری که شما برای سلامتی و شادابی پرنده انجام داده‌اید منجر به بیماری دوست کوچک شما شود.

افشانه آب گزینه‌ای برای حمام‌کردن پرندگان

شما می‌توانید آب زلال و شفافی را که عاری از هرگونه ماده شوینده است داخل افشانه بریزید و از فاصله مشخص به سمت پرنده اسپری کنید. دقت کنید که اسپری‌کردن نباید به‌صورت مستقیم باشد و برای پرنده احساس ناخوشایندی ایجاد کند.

استفاده از دوش آب برای حمام پرنده
استفاده از دوش آب برای حمام پرنده

استفاده از دوش آب برای حمام پرنده

در این روش پرنده ممکن است داخل یا خارج از قفس خود باشد. در این وضعیت به فشار و دمای آب توجه زیادی داشته باشید تا مشکلی برای پرنده ایجاد نشود. چنانچه فشار آب بیشتر از حد استاندارد باشد به پوست و پر پرنده آسیب وارد می‌کند.

دقت داشته باشید هنگام حمام‌کردن، پرنده کامل خیس نشود. پرندگانی که در طبیعت زندگی می‌کنند به‌خوبی این نکته را رعایت می‌کنند؛ چراکه با خیس شدن کامل گرمای بدن خود را از دست می‌‌دهند. این موضوع می‌تواند برای پرندگان مشکلات جدی ایجاد کند؛ بنابراین شما نیز در زمان حمام دادن پرنده، گرمای بدن آنها را حفظ کنید.

تشخیص زمان استحمام پرنده از روی رفتار آنها

از روی برخی از رفتارهای پرنده می‌توان پی برد که وقت حمام‌کردن آنها فرا رسیده است. زمانی را در نظر بگیرید که پرنده سعی در خاراندن خود دارد و تلاش می‌کند در ظرف آبخوری خود حمام کند. این حالت نشان می‌دهد که پرنده از وضعیت کنونی خود احساس راحتی ندارد. بهتر است برای نظافت پرنده خانگی خود، برنامه مشخصی داشته باشیم و اجاره ندهیم پرندگان با رفتارهای خود زمان حمام را یادآوری کنند. حمام‌کردن علاوه بر اینکه به سلامتی و شادابی دوستان کوچک ما کمک می‌کند، باعث بهبود کیفیت پوست و پرهای آنها نیز می‌شود. همچنین با حمام‌کردن می‌توان از بروز انگل‌های پوستی جلوگیری کرد.

تعداد دفعات استحمام در فصل‎‌های مختلف سال برای هر پرنده‌ای متفاوت است. به‌عنوان مثال در فصل‌های گرم سال طوطی‌سانان، مرغ مینا و گنجشک‌سانانی چون قناری، فنج و سهره به دو الی سه نوبت استحمام در هفته نیاز دارند. در فصل سرد سال نیز می‌توان حداکثر دو نوبت حمام برای آنها در نظر گرفت.

تشخیص زمان استحمام پرنده
تشخیص زمان استحمام پرنده

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که هر پرنده ممکن است عادت‌های خاص برای حمام‌کردن داشته باشد بنابراین، ممکن است برخی پرنده‌ها به طور طبیعی علاقه بیشتری به حمام‌کردن داشته باشند، درحالی‌که برخی دیگر از پرندگان با ترغیب و تشویق برای حمام آماده شوند. فراموش نکنیم همواره می‌توان با صبوری و استمرار رفتار و علایق پرندگان را تغییر داد. اگر دررابطه‌با حمام‌کردن پرندگان نیاز به دریافت مشاوره بیشتری دارید، متخصصان بیمارستان دامپزشکی تهران می‌توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *